Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Wojciech Wilczyk „Święta Wojna”

20th May 2016 @ 17:00

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Kraków Photo Fringe zapraszają:

Wojciech Wilczyk „Święta Wojna”
20.05.16 (piątek)
Wernisaż g. 17:00, wstęp wolny
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1

Oprowadzanie po wystawie i spotkanie z artystą w niedzielę 22.05, godz. 15:00, prowadzenie Karol Hordziej, wstęp wolny

Wystawa fotografii czynna do 5.06.2016 (wtorek-czwartek 11:00 – 18:00, piątek-niedziela 12:00 – 19:00)

Wojciech Wilczyk zrealizował projekt „Święta Wojna” w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji górnośląskiej. Artysta sfotografował kilkaset graffiti wykonanych przez kibiców piłki nożnej.

„Zdjęcia Wojciecha Wilczyka – pisze o projekcie Anna Zawadzka – można czytać jako odsłonę alternatywnego miasta, drugiego obiegu polskich dzielnic, osiedli, podwórek, ulic. Oto kibice i ich świat: ich sprawy, ich idee, ich święci, ich wrogowie, ich historie, ich poglądy, ich styl życia, ich środki wyrazu, ich etyka, ich estetyka. Ale na zdjęciach Wilczyka toczy się życie wcale nie kibicowskie. Graffiti, które sfotografował, to tło. Scenografia dnia codziennego milionów ludzi. Dekoracja mijana w drodze na przystanek, do supermarketu, ze szkoły, po samochód, z psem na spacer, do babci z zupą w termosie. Dziewczyna idzie do szkoły, śmierć żydowskiej kurwie, kobieta niesie ze sklepu chleb i mleko, fanatycy od urodzenia, mężczyzna wyprowadza psa na spacer, Polska dla Polaków, dzieci grają w piłkę na podwórku, Anty Jude, toi toi, swastyka, kwiatki na balkonie, swastyka, firanka w oknie, krzyż celtycki, Lewiatan promocja słodycze, Jebać Żydów Maczetami, xero, jebać Żydów, rajstopy, Śmierć Żydom, zdrowa żywność, jebać cracovie kurwe, krzaki forsycji zimą brązowe”.

„Święta Wojna” Wojciecha Wilczyka to projekt niezwykle poważny, a ponadto wytrącający nas z rutyny gapienia się, zmuszający do patrzenia i pomagający widzieć więcej. Nie dotyczy on bowiem jedynie grupy ludzi o konkretnych poglądach, ale jest odzwierciedleniem szerszego problemu dotyczącego władzy, tolerancji, tożsamości (narodowej) i retoryki, za pomocą której są one wyrażane, a która jest przejawem głęboko zakorzenionych, nie zawsze uświadomionych struktur myślenia o sobie i Innym. Projektowi towarzyszy publikacja, która obok tekstów zawiera także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. „Święta Wojna” zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty. Album został nagrodzony tytułem „Photo Book of the Year 2014” w konkursie Grand Press Photo 2015.

Organizator : BWA Tarnów
Partner: Atlas Sztuki

http://www.facebook.com/KrakowPhotoFringe
http://www.krakowfringe.com
#krakowphotofinge #letsfringe

Details

Date:
20th May 2016
Time:
17:00

Venue

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Ulica Juliusza Słowackiego 1
Tarnów, 33-100 Poland

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.