Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

TWARZE MUZYKI – Andrzej Tyszko

9th May 2016 @ 12:00

Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zaprasza na wystawę fotografii Andrzeja Tyszko prezentowaną z okazji wydania jego autorskiego albumu pt. Twarze Muzyki by Andrzej Tyszko.

♪♪♪ 09.05-05.06.2016 ♪♪♪
PAUZA IN GARDEN ul. Rajska 12, Kraków

FINISAŻ WYSTAWY I SPOTKANIE Z ARTYSTĄ 01.06.2016 GODZ.16.00

Album Twarze Muzyki by Andrzej Tyszko zawiera 150 niezwykłych portretów muzyków i zespołów polskiej elity muzycznej wykonanych przez Andrzeja Tyszko w latach 1982 – 2015. Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego, kiedy muzyka młodzieżowa przeżywała swój największy rozkwit. Album składa się z czterech rozdziałów:
♪ Rock
♪ Pop & Blues
♪ Jazz
♪ Muzyka Klasyczna oraz rozdział z 40 okładkami płyt.

Od ponad 33 lat Andrzej Tyszko współpracuje z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Kora, Ewa Bem czy Staniław Sojka. Dlatego właśnie bloki z ich zdjęciami są największe. Poza nimi na fotografiach uwiecznionych zostało 70 innych wspaniałych muzyków i zespołów, m.in.: Lady Pank, Maanam, Oddział Zamknięty, Kayah, T.Love, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Kombi, De Mono, Bajm, Lombard i inni. Spośród jazzmanów możemy zobaczyć takie nazwiska jak Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Walk Away, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak czy Osjan. W rozdziale Muzyka Klasyczna portrety mają Janusz Olejniczak, Wojciech Rajski, Waldemar Malicki, Wiesław Ochman, Vadim Brodski i inni.

Zachęcamy do odwiedzenia fanpage’a albumu Twarze Muzyki by Andrzej Tyszko, na którym prezentowane są zdjęcia pojawiające się w albumie oraz do zapoznania się z twórczością fotografa na stronie internetowej http://www.tyszkoandrzej.com.pl oraz http://www.twarzemuzyki.pl

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych będąc współzałożycielem Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było pięć socrealistycznych wystaw stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się oni bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać. Drugim obszarem zainteresowań Grupy był akt. Powstały cztery interesujące wystawy dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu. W latach 1974 – 80 miało miejsce łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.

Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Do roku 1987 stworzył ponad 60 okładek płyt i wielu plakatów dla najwybitniejszych muzyków polskiej sceny. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby. W latach 1987-1990 Andrzej Tyszko na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety całej plejady norweskich jazzmanów. Po powrocie do Polski w roku 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej „Tyszko Fotografia” i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych. Niezależnie od działalności komercyjnej Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawiał fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne dramatyzmu oraz poezji obrazy. Głównym tematem fotografii Andrzeja Tyszko, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie. Ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie.

Andrzej Tyszko zaprezentował łącznie 7 wystaw indywidualnych. W przygotowaniu jest ósma “Norwescy muzycy jazzowi”.

Details

Date:
9th May 2016
Time:
12:00

Organiser

Pauza In Garden

Venue

Pauza In Garden
Rajska 12
Kraków, 31-124 Poland

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.