Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

TEDxKrakówLive 2017: The future you

28th April 2017 @ 17:30 - 21:00

//Polski opis poniżej//
Who is the “Future You?”
Have you met him or her yet? Have you thought about how will he or she be, act, speak?
This year, TED explores over 90 possible answers to these questions at TED2017, the highly anticipated annual conference held in Vancouver, Canada.

While tickets to TED2017 have been sold out for months, TEDxKrakow is thrilled to announce we have secured a Plan B for you. Legend has it there exists a very special link, made available only to TEDx organizers around the world, right around the time of TED’s most sought-after annual conferences. This special link, sent to us directly from TED, allows us exclusive access to view the TED2017 conference from the comfort of our own city—LIVE—as it happens halfway around the world. Most importantly, this little link means we get to see these scintillating TED Talks months before they become available online for the world to see. If you want to get in on the action, we suggest you join us. Bring a pillow and get comfortable—this is one type of special viewing party you won’t want to miss.

WANT MORE?
About the TED2017 conference: https://ted2017.ted.com/
About “The Future You:” http://blog.ted.com/welcome-to-ted2017-the-future-you/
Dazzling speaker lineup: https://ted2017.ted.com/speakers

Stay tuned for more info concerning registration (tickets are free, but you still need them to get in) as well as some special additions to the evening we’ve got tucked away under our sleeves for you.

////
TEDxKraków wraca! Ostatni dzień przed majówką to idealny czas na napełnienie głów świeżymi ideami. Zapraszamy Was do udziału w TEDxKrakówLive, który to przygotowujemy dla Was na 28. kwietnia. Czego możecie się spodziewać? W dniach 24-28 kwietnia w Vancouver odbędzie konferencja TED, na scenie wystąpi prawie 90 osób, a hasłem przewodnim tegorocznego TEDa jest “The Future You”. Jak w przyszłości będziemy wchodzić w relację, jak będziemy pracować, jak wpasować się w świat napędzany przez zmianę? Takich pytań jest cała masa, a my już wiemy, że mówcy na TED-zie 2017 będą się z nimi mierzyć.

Event w Vancouver Convention Centre jest już dawno wyprzedany, ale dzięki formule Live przeniesiemy się do Kanady pozostając w Krakowie. Wspólnie obejrzymy transmisję na żywo z dwóch sesji wybranych przez nasz zespół.

Ważne: wydarzenie i transmisja będzie odbywać się w języku angielskim, bez polskich napisów.

Wstęp na nasze wydarzenie jest wolny. Obowiązuje rejestracja, o której poinformujemy Was w najbliższym czasie na naszym fanpage’u TEDxKrakow.

Details

Date:
28th April 2017
Time:
17:30 - 21:00

Organiser

TEDxKrakow

Venue

Cheder
ul. Józefa 36
Kraków, 31-056 Poland

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.