Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

POZA NAWIASEM NATURY. KOBIECOŚĆ I CIĄŻA W KONFLIKCIE | Dyskusja i oprowadzanie kuratorskie po wystawie Ewy Pasternak-Kapery

14th May 2016 @ 19:00

Galeria Messier42 zaprasza na wydarzenia podsumowujące wystawę Ewy Pasternak-Kapery “The Odd Garden / Ten Ogród Osobny”

14 maja 2016 (sobota), ul. Basztowa 4/1 —>

—> Godzina 13.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki

—> Godzina 19.00
Dyskusja: POZA NAWIASEM NATURY. KOBIECOŚĆ I CIĄŻA W KONFLIKCIE

Człowiek jest tym szczególnym przypadkiem zwierzęcia, które nie jest domknięte przez naturę w ramach instynktów. Co za tym idzie, człowiek pozbawiony jest właściwej sobie niszy ekologicznej i zmuszony dopiero zbudować własne środowisko życia – kulturę. W oczywisty sposób dotyczy to również tak intymnej sfery życia, jak rozmnażanie. Okres ciąży i kobieta ciężarna obudowane są niezwykle bogatym bagażem kulturowym. Jednym z jego elementów jest używanie argumentu naturalności jako narzędzia wywierania presji na kobietę. Podczas gdy biologiczna zdolność kobiety do zajścia w ciąże nie określa jej poglądów i przeżyć z tym związanych. I jak można się domyślać, dla wielu kobiet jest to doświadczenie conajmniej niejednoznaczne. Podejmując ten problem, sztuka współczesna stała polem walki o dowartościowanie perspektywy kobiet, które pośród opresyjnych instytucji społecznych i kulturowych domagają się szacunku dla ich indywidualnych historii.

W dyskusji udział wezmą: dr Anna Chromik (kierowniczka Centrum Gender Studies na Uniwersytecie Śląskim); Karolina Vysata (kuratorka Bunkra Sztuki) oraz Ewa Pasternak-Kapera.
Prowadzenie: Małgorzata Garapich

Wydarzenie jest częścią Krakow Photo Fringe.

Details

Date:
14th May 2016
Time:
19:00

Organiser

Messier42

Venue

Messier42
ul.Basztowa 4/1
Kraków, 31-126 Poland

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.