Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kraków żegna Leonarda Cohena

20th November 2016 @ 18:00 - 19:00

W niedzielę, 20 listopada o godzinie 18:00 na Rynku mieszkańcy Krakowa i artyści połączą swoje siły, aby pożegnać Leonarda Cohena, wybitnego kanadyjskiego muzyka i poetę, któremu zawdzięczamy między innymi takie utwory jak „Suzanne”, „Dance Me To The End of Love”, „I’m Your Man” czy „In My Secret Life”. Organizatorem pożegnania jest Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, we współpracy z Wydawnictwem Znak.

Leonard Cohen był jednym z najwybitniejszym poetów i muzyków swoich czasów. Swoją karierę literacką rozpoczął w połowie lat 50. wydając tomiki poezji i powieści. Pierwszą płytę, „The Songs of Leonard Cohen” wydał dopiero w 1967 roku. Album okazał się wielkim sukcesem – to z niego pochodzą takie niezapomniane piosenki jak „Suzanne” czy „Sisters of Mercy”. W Polsce artysta zyskał ogromną popularność w latach 80., przede wszystkim dzięki Maciejowi Zembatemu, który przetłumaczył wiele tekstów jego piosenek i prezentował je w polskiej wersji wspólnie z gitarzystą Johnem Porterem.

Leonard Cohen wielokrotnie odwiedzał Polskę, począwszy od 1985 roku, kiedy to podczas kilku wyprzedanych koncertów opowiadał się po stronie „Solidarności”. Następnie artysta regularnie powracał do naszego kraju w latach 2007-2013. Pod koniec października tego roku ukazało się ostatnie wydawnictwo muzyka, płyta „You Want It Darker”. Leonard Cohen zmarł 7 listopada w Los Angeles.

Kraków, w którym już w latach 80. odbywały się studenckie festiwale piosenek Leonarda Cohena, pragnie ponownie oddać mu hołd – poprzez wspólne wykonanie kultowego utworu „Hallelujah”. Zgromadzeni na krakowskim Rynku wielbiciele poety będą mieli okazję zaśpiewać jedną z jego najbardziej znanych kompozycji wraz z krakowskimi artystami oraz chórem pod batutą Stanisława Radwana. Na przybyłych będą czekały teksty utworu w przekładzie Macieja Zembatego i Macieja Karpińskiego. Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcamy do przyniesienia lampionów, świeczek i zniczy.

Organizatorem wydarzenia są Kraków PL, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Znak.

Details

Date:
20th November 2016
Time:
18:00 - 19:00

Venue

Rynek Główny w Krakowie
Kraków, Poland

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.