Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej w Kinie Pod Baranami

12th October 2017 @ 20:45 - 19th October 2017 @ 22:00

Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej
– program filmowy w Kinie Pod Baranami

◊ 12-19 października 2017 ◊

Wraz z Centrum Kultury Latynoamerykańskiej zapraszamy na pokazy filmowe w ramach Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej. Najciekawsze produkcje ostatnich lat z takich krajów jak Gwatemala, Nikaragua, Peru, Chile czy Ekwador przybliżą mieszkańcom Krakowa fascynującą kulturę Ameryki Łacińskiej.

W ramach festiwalu, zobaczymy m.in poruszające dzieła autorstwa utalentowanych reżyserek. Amerykanka Pamela Yates wyruszyła do Gwatemali, a przywiezioną stamtąd historię długoletniej walki rdzennych Majów o sprawiedliwość przedstawiła w dokumencie 500 lat. W dramacie Any Cristiny Barragán 11-letnia Alba na skutek choroby matki zostanie zmuszona zamieszkać z ojcem, którego prawie nie zna. Film jest ekwadorskim kandydatem do Oscara 2018 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Bohaterowie filmu Naga prawda Florence Jaugey przekonają się co może się stać, kiedy prywatne historie miłosne zarejestrowane w ich telefonach ujrzą światło dzienne. Reżyserka stawia pytania o granice ludzkiej zazdrości i skłania widza do refleksji nad władzą, jaką objął nad nami Internet. Gościem pokazu będzie Ambasador Nikaragui z Berlina, pani Karla Luzette.

Na Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej nie mogło zabraknąć dzieł twórców, którzy w przenikliwy sposób komentują rzeczywistość społeczno-polityczną. Carlos Lechuga w filmie Santa i Andrés opowiada o nietypowej przyjaźni łączącej kobietę żyjącą na prowincji oraz pisarza, którego rząd uznał za wroga publicznego. Historia ich relacji to przede wszystkim krytyka braku wolności słowa na Kubie, przez którą reżyser naraził się lokalnej cenzurze. Dystrybucja filmu na wyspie została oficjalnie zakazana. W wielokrotnie nagradzanym dramacie El Amparo Rober Calzadilla przedstawi losy dwóch mężczyzn, którzy przeżyli strzelaninę na granicy wenezuelsko-kolumbijskiej. To oparta na faktach wstrząsająca historia, która zakończyła się w Międzyamerykańskim Trybunale Praw Człowieka.

Na ekranie pojawią się także dwie produkcje oparte na powieściach Mario Vargasa Llosy, noblisty, jednego z najsłynniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej. Święto kozła z udziałem Isabelli Rossellini opowiada o czasach dominikańskiego dyktatora, Rafaela Leónidasa Trujillo z punktu widzenia córki jednego z jego najbliższych współpracowników. Egzotyczna satyra wojskowa Pantaleon i wizytantki to nakręcona z dużym rozmachem superprodukcja, przenosząca w dzisiejsze czasy akcję jednej z najsłynniejszych powieści peruwiańskiego pisarza. Oba filmy zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości Ambasady Peru w Polsce.

W programie festiwalu znalazł się również pokaz filmów krótkometrażowych z Chile, a wśród nich m.in. historia miłosna, komentarz społeczny oraz eksperymentalne animacje, w tym jedna nakręcona w nieistniejącym wcześniej języku. Partnerem projekcji jest chilijski festiwal filmów krótkometrażowych Cortos en Grande.

W niedzielny poranek w ramach jesiennej edycji cyklu Baranki Dzieciom – pomysłowi bracia Bolek i Lolek zabiorą najmłodszych widzów w ekscytującą podróż do Ameryki Łacińskiej. Po projekcji bajek odbędą się warsztaty plastyczne, które przybliżą dzieciom kulturę latynoamerykańską.

◊ PROGRAM:

czwartek, 12 października
20.45 500 LAT | 500 AÑOS
reż. Pamela Yates, USA/Gwatemala 2017, 109′

piątek, 13 października
19.30 NAGA PRAWDA | LA PANTALLA DESNUDA
reż. Florence Jaugey, Nikaragua 2014, 92′
○ gościem pokazu będzie Ambasador Nikaragui z Berlina: Karla Luzette

sobota, 14 października
18.45 ŚWIĘTO KOZŁA | LA FIESTA DEL CHIVO
reż. Luis Llosa, Republika Dominikany/Hiszpania/Wielka Brytania 2005, 132′
○ słowo wstępne: Tomasz Pindel

niedziela, 15 października
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Byrdy, Wacław Wajser, Edward Wątor, Stanisław Dülz, Polska 1968-1970,
+ zajęcia plastyczne dla dzieci

19.30 BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH | SET OF SHORTS, Chile 2013-2017, 90’

poniedziałek, 16 października
19.15 ALBA | ALBA
reż. Ana Cristina Barragán, Ekwador/Meksyk/Grecja 2016, 94′

wtorek, 17 października
19.15 EL AMPARO | EL AMPARO
reż. Rober Calzadilla, Wenezuela/Kolumbia 2016, 98′

środa, 18 października
19.15 SANTA I ANDRÉS | SANTA Y ANDRÉS
reż. Carlos Lechuga, Kuba/Kolumbia/Francja 2016, 105′

czwartek, 19 października
18.45 PANTALEON I WIZYTANTKI | PANTALEÓN Y LAS VISITADORAS
reż. Francisco J. Lombardi, Peru/Hiszpania 2000, 137′

◊ OPISY FILMÓW ☛ http://bit.ly/2xcSoUr

◊ BILETY:

20 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)
Karnet (8 filmów): 80 zł
Baranki Dzieciom: 11 zł
*Karnet do nabycia w kasach Kina lub online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

Details

Start:
12th October 2017 @ 20:45
End:
19th October 2017 @ 22:00

Organiser

Kino Pod Baranami

Venue

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków, 31-010 Poland

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.