Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

A Christmas Carol

18th December 2017 @ 19:00 - 21st December 2017 @ 22:00

A Christmas Carol

(Scroll down for English translation)

Wigilijny wieczór. Ebenezer Scrooge – podły, skąpy starzec, siedzi w swoim biurze. Razem z nim-jego sekretarz, Bob Cratchit drżący z zimna, ponieważ Scrooge odmawia pieniędzy na zakup węgla. Do Scrooge’a przychodzi siostrzeniec Fred aby zaprosić wuja na coroczną świąteczną imprezę, ale w odpowiedzi na “Wesołych Świąt” słyszy “Bzdura, Nonsens!”. Odwiedza go również kobieta prowadząca akcję charytatywną, która uprzejmie prosi Scrooge`a o wsparcie na co on reaguje z goryczą i złośliwością!

Tego samego wieczora, po powrocie do ciemnego, zimnego mieszkania, Scrooge`a nawiedza duch jego zmarłego wspólnika, Jacoba Marleya. Marley, który wygląda bardzo blado i mizernie, opowiada mu swoją nieszczęsną historię. Jako karę- za chciwość i egoizm, jego duch został skazany na błąkanie się po Ziemi okuty w ciężkie łańcuchy. Marley chce ocalić Scrooge przed dzieleniem tego samego losu i informuje go, że wkróce odwiedzą go trzy duchy …
Duch Świąt Bożego Narodzenia z przeszłości, Duch obecnych Świąt i duch Bożego Narodzenia które nadejdzie..

Przekaz Charlesa Dickensa o nadziei, dobroczynności i życzliwości wobec innych znaczy więcej niż kiedykolwiek w tym szczególnym czasie jakim jest Boże Narodzenie.

Przyjdź i wczuj się w tą ponadczasową opowieść oraz dziel się tą podnoszącą na duchu tradycją z przyjaciółmi i bliskimi.

Odpowiednie dla całej rodziny | W języku angielskim z napisami

Bilety: http://www.Christmas.evenea.pl

A Christmas Carol

Ebenezer Scrooge is a mean-spirited, miserly old man, sitting in his counting-house on a cold Christmas Eve. His clerk, Bob Cratchit, shivers in his room because Scrooge refuses to spend money on heating coals for a fire. Scrooge’s nephew, Fred, pays his uncle a visit inviting him to his annual Christmas party, “Bah! Humbug!” is his response to his nephew’s “Merry Christmas!” A gentlewoman asks Scrooge for a contribution to her charity. Scrooge reacts to the holiday visitor with bitterness and venom!

Later that evening, after returning to his dark, cold apartment, Scrooge receives a chilling visitation from the ghost of his dead partner, Jacob Marley. Marley, looking haggard and pallid, relates his unfortunate story. As punishment for his greedy and self-serving life his spirit has been condemned to wander the Earth weighted down with heavy chains. Marley hopes to save Scrooge from sharing the same fate and informs Scrooge that three spirits will be visiting him…

The ghost of Christmas Past. The ghost of Christmas Present. And the ghost of Christmas Yet To Come.

Charles Dickens’ messages of hope, charity and kindness towards others, means more than ever this season.

Come and experience the joy of this timeless tale and share this heartwarming tradition with friends and loved ones.

Suitable for the whole family | In English with subtitles

Tickets: http://www.Christmas.evenea.pl

Details

Start:
18th December 2017 @ 19:00
End:
21st December 2017 @ 22:00

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.